Szentendre látnivalók

Vissza a település adatlapjára

római katolikus plébániatemplom

Templom, kápolna

Szentendre,  |  Térkép

A XIV-XV. sz.-ban épült gótikus stílusban. A török idők alatt megrongálódott templomot a XVIII. sz.-ban barokk stílusban építették újjá. A szentély külső falán középkori falfestménytöredék látható (Várdomb).

Várdomb


emlékkereszt

Emlékmű, szobor

Szentendre, Fő tér  |  Térkép

A késő rokokó, vörös márvány emlékkeresztet a Szentendrei Kereskedőtársaság emeltette 1763-ban hálából, hogy a pestisjárvány elkerülte a várost (Fő tér).



városháza

Épület, építmény

Szentendre, Városház tér  |  Térkép

A XVIII. sz. első felében épült, középkori épületrészek felhasználásával. Később bővítették, 1924-ben neobarokk stílusban átépítették (Városház tér).



szerb ortodox (Beograda)-székesegyház

Épület, építmény

Szentendre,  |  Térkép

Barokk, 1756-1764 között épült. Kőkerítés övezi, falában, csakúgy, mint a templom falában sírkövek találhatók. Az Alkotmány utcára nyíló, kovácsoltvas, rokokó díszkapu Ginesser Márton munkája 1772-ből. Az ikonosztáz képeit Osztoics Vazul festette 1777-1781 között. A templom kertjében nyugszik a tragikusan elhunyt Vujicsics Tihamér zeneszerző (Alkotmány u.).



rab Ráby háza

Épület, építmény

Szentendre, Rab Ráby tér 1. |  Térkép

Állítólag a Jókai-regény hőse, Ráby Mátyás itt lakott. 1768-ban épült, közös udvaron álló, kettős ház. Eredetileg valószínű egy szőlősgazda részére építették, a kapu zárókövében szőlőfürt látható (Rab Ráby tér 1.).



Ferenczy Múzeum

Múzeum, kiállítás

Szentendre, Fő tér 6. |  Térkép

Pest megye múzeumainak központja, 1951-ben alapították. 1972-ben került Budapestről Szentendrére, az egykori szerb iskola 1793-ban emelt, copf stílusú épületében kapott helyet. Nevét Ferenczy Károly (1862-1917) festőművészről kapta, aki 1889-1892 között élt itt, felesége és gyerekei is a képzőművészet különböző területein dolgoztak. Állandó kiállítás mutatja be a Ferenczy család tagjainak munkáit (Fő tér 6.).



Barcsay Gyűjtemény

Múzeum, kiállítás

Szentendre, Dumtsa Jenő utca 10. |  Térkép

Barcsay Jenő (1900-1988) 1928-tól dolgozott a szentendrei művésztelepen. Az emlékmúzeumot egy XVIII. sz.-i, barokk polgárházban alakították ki, ahol mozaikok, gobelinek, a művész korai és élete utolsó éveinek munkái láthatók (Dumtsa Jenő u. 10.).



Kovács Margit Múzeum

Múzeum, kiállítás

Szentendre, Vatagh Gy. utca 1. |  Térkép

Az épület 1750 körül épült, volt sóház, plébánia és lakóház is. Kovács Margit (1902-1977) keramikus művész 1972-ben a városnak adományozta életművének jelentős részét, ezt mutatja be a kiállítás (Vatagh Gy. u. 1.).



Szerb Ortodox Egyházművészeti Múzeum

Múzeum, kiállítás

Szentendre, Pátriárka utca 5. |  Térkép

A XVII-XVIII. sz.-i, gyönyörű ötvösmunkák, ikonok mellett egyházi könyvritkaságok is láthatók. Nyitva: hétfő, kedd kivételével naponta; dec. 1-febr. 18. között csak péntek, szombat, vasárnap (Pátriárka u. 5.).



Szabadtéri Néprajzi Múzeum (Skanzen)

Múzeum, kiállítás

Szentendre,  |  Térkép

1967-ben alapították a XVIII-XIX. sz.-i falusi és mezővárosi építészet szabadtéri bemutatására. Az 50 hektáros területen 1968-ban kezdődött meg az építkezés, amely ma is tart. A terv 340 épület áttelepítése volt, amelyeket 10 tájegységbe soroltak be, elrendezésük az egyes vidékek településszerkezetét tükrözi vissza. A skanzenben rendszeresen tartanak rendezvényeket, amelyeken a látogatók megismerhetik egy-egy vidék hagyományait, szokásait, a különböző kézműves technikákat. Nyitva: ápr. 1-okt. 31. között, hétfő kivételével minden nap (Sztarovodai út).



Blagovesztenszka-templom

Templom, kápolna

Szentendre, Fő tér 7. |  Térkép

A szerb ort. templomot 1752-ben építették barokk stílusban. A kapu feletti freskó a XVIII. sz.-ból való, ugyanúgy, mint szép, rokokó ikonosztáza. Az ikonokat Zsivkovics Mihály festette 1790-ben (Fő tér 7.).