Nyírbátor látnivalók

Vissza a település adatlapjára

fa harangtorony

Épület, építmény

Nyírbátor, Báthori utca  |  Térkép

1640 körül épült a fazsindelyes, 30 m magas, négy fiatornyos harangtorony. A legnagyobb fa harangtorony, amely egyetlen vasszög nélkül épült (Báthori u.).



volt minorita rendház

Épület, építmény

Nyírbátor, Károlyi utca 17. |  Térkép

1730 körül épült barokk stílusban. A homlokzatot egyszerű, oszlopot utánzó, keretes vakolatsávok díszítik. Az egykori rendfőnök szobáit és a refektóriumot barokk keresztboltozattal fedték. Ma múzeum (Károlyi u. 17.).



Báthori István Múzeum

Múzeum, kiállítás

Nyírbátor, Károlyi utca  |  Térkép

A gyűjtemény, amelynek a volt minorita rendház épülete ad otthont, gazdag régészeti, numizmatikai, néprajzi, képző- és iparművészeti tárgyakból áll (Károlyi u.).



református templom

Templom, kápolna

Nyírbátor,  |  Térkép

1484-1511 között épült az ország egyik legjelentősebb fennmaradt késő gótikus temploma. Nem válik el a hajó és a szentély. Körben támpillérek erősítik, melyek között a déli oldalon késő gótikus, magas, keskeny ablakok nyílnak. Déli reneszánsz kapuja a XV. és XVI. sz. fordulóján készült. A kapu felett Báthori-címer látható. A nyugati kapuja csúcsíves pálcatagos, felette sárkányos Báthori-címer és kőrácsos ablak van. A teremtemplom magas belső terét lebegő hálóboltozat zárja. A templomban reneszánsz ajtók és faragott stallumok vannak. A szentélyben van Báthori István országbíró kőszarkofágja és Báthori István erdélyi vajda vörös márvány síremléke (Báthori u.).



volt minorita templom

Templom, kápolna

Nyírbátor,  |  Térkép

1480 körül épült gótikus stílusban. A XVIII. sz.-ban újjá építették a XVI. sz.-ban súlyosan sérült templomot, ekkor alakult ki a mai gótikus-barokk formája. A templom déli oldalán és a szentélyen támpillérek vannak, közöttük, csúcsíves ablakok. Északon kicsi torony és a kolostor csatlakozik hozzá. Az oltárok és szószék a hazai barokk fafaragás legszebb darabjai. A Passióoltár v. Krucsay-oltár alakos faragványai még a késő gótika hatását tükrözi (Károlyi u.).



Báthori-várkastély, magtár

Vár, várrom

Nyírbátor, Vár utca 1. |  Térkép

A XV. sz.-ban épült. Az elpusztult várkastély maradványa a ma is látható többszintes magtár, amely valószínűleg ebédlő-palotaként funkcionált (Vár u. 1.).