Fehérgyarmat látnivalók

Vissza a település adatlapjára

helytörténeti és néprajzi gyűjtemény

Múzeum, kiállítás

Fehérgyarmat, Kossuth tér 7. |  Térkép

egy felújított polgárházban látható (Kossuth tér 7.).



református templom

Templom, kápolna

Fehérgyarmat,  |  Térkép

A XV. sz.végén építtette Báthori István erdélyi vajda gótikus stílusban. A XVIII. sz.-tól többször átépítették. A szószék és a papi szék XVIII. sz.-i copf stílusú. Zsoltár szövegekkel teleírt két festett famennyezet kazetta látható a templombelsőben. A torony négy fiatornyos, fagalériás, zsindelyes toronysisakkal, 45 m magas (Kossuth tér 29.).



római katolikus templom

Templom, kápolna

Fehérgyarmat, Kossuth tér 1. |  Térkép

1816-ban emelték késő barokk stílusban. Nyugati homlokzatán 1810-ből származó Nepomuki Szent János szobor látható. Berendezése copf stílusú (Kossuth tér 1.).



Szatmár-Beregi TK Bemutatóterme

Természetvédelmi terület

Fehérgyarmat, Vörösmarty tér 1. |  Térkép

A kiállításon a Felső-Tiszavidék állat- és növényvilágát láthatjuk (Vörösmarty tér 1.).



Szatmár-Beregi TK

Természetvédelmi terület

Fehérgyarmat,  |  Térkép

A Szatmár-beregi síkságon viszonylag megőrződött az Alföld folyóvizekben, mocsarakban, lápokban és erdőkben gazdag ősi világa. A folyóvizek feltöltése által szinte asztalsimaságú vidék alakult ki. A tájvédelmi körzet mozaikos szerkezetű, a legértékesebb különálló részeket foglalja magába. A terület élővilágának meghatározó része az erdő, amelynek fái a kocsányos tölgy, a gyertyán, a mezei juhar, a mezei szil és a vadcseresznye. A terület legértékesebb részei a különleges tőzegmohalápok, kicsi területek, de növényviláguk igen gazdag (Nyíres-tó és Bábtava). Nevezetes növénye a rovarevő kereklevelű harmatfű, a hármaslevelű vidrafű, a tőzegeper. A lápokon élő fás növények az éger, a nyír, a nyár és a babérlevelű fűz. A folyók mentén fűznyár ligeterdők találhatók. Itt fordul elő az ember által létrehozott dzsungelgyümölcsös . Eredete a honfoglaláskorig nyúlik vissza. Keverten nő itt az alma, körte, dió és szilva. Ezek a fák igen ellenálló őshonos fajták voltak. A régi fás legelők is a hagyományos gazdálkodás emlékei. Erdőirtás során meghagytak néhány termetes fát a jószág hűsölésére. Nagyvad állománya is híres. Őshonos a vadmacska, a borz, a nyest és a nyuszt. Fokozottan védett a vidra.