Budapest, I. kerület látnivalók

Vissza a település adatlapjára

A Magyar Tudományos Akadémia irodaháza

Épület, építmény

Budapest, I. kerület, Országház utca 28 |  Térkép

A klarissza apácák által a XVIII. század második felében emelt kolostoregyüttesből F. A. Hillebrandt 1784-ig későbarokk stílusú középületet alakított ki, ahol országgyűléseket tartottak, a helytartótanács is itt működött. Ma a Magyar Tudományos Akadémia irodaháza.



Lakóház

Épület, építmény

Budapest, I. kerület, Úri utca 32 |  Térkép

A vári utcaképbe símuló modern lakóház kapualjában az itt egykor állt XIV. századi lakóŹház szép ülőfülkéi, Buda és Sopron polgárházainak egyedülálló elegáns díszei fedezhetők fel.



Múzeum

Épület, építmény

Budapest, I. kerület, Tárnok utca 18 |  Térkép

A középkori eredetű, mai megjelenésében XIX. század eleji polgárház múzeumként őrzi az Arany Sas patika festett és berendezett helyiségeit. A gyógyszertár 1745-től működött.



Russwurm cukrászda

Épület, építmény

Budapest, I. kerület, Szentháromság utca 7 |  Térkép

A középkori lakóház helyébe épült kései barokk stílusú, XVIII. század végi lakóház földszintjén az 1827 körül készült ampír berendezésről nevezetes Russwurm cukrászda található.



Az egykori városháza

Épület, építmény

Budapest, I. kerület, Szentháromság tér 2 |  Térkép

Az egykori városháza öt középkori lakóház helyén épült 1692-1774 között Venerio Ceresola és Nepauer Mátyás tervei szerint. Az épület sarkán a városvédő Pallas Athene szobra látható.



Polgárház

Épület, építmény

Budapest, I. kerület, Tárnok utca 14 |  Térkép

A polgárház a XIV-XV. században gótikus stílusban épült, homlokzatának geometrikus festése a XVI. század elején készült. Szomszédja, a 16. számú XV. századi gótikus üzletház.



Gótikus ülőfülkék

Épület, építmény

Budapest, I. kerület, Tárnok utca 13 |  Térkép

A modern lakóház kapualjában látható gótikus ülőfülkék jelzik, hogy itt XIV-XV. századi lakóház állt.



Polgárház

Épület, építmény

Budapest, I. kerület, Tárnok utca 5 |  Térkép

Három XIV. századi polgárház összevonásából alakult ki a XVIII. században a mai épület, mely középkori részleteket őriz.



Krisztinavárosi plébániatemplom

Templom, kápolna

Budapest, I. kerület, Krisztina tér  |  Térkép

A XVIII. század legvégén építette Hickisch Kristóf kései barokk stílusban. Értékes berendezése zömmel a XIX. század első harmadából származik.



Halászbástya

Műemlék

Budapest, I. kerület, Vár  |  Térkép

A középkorban a dunai halászok védték azt a várfalszakaszt, amely helyébe 1901-ben Schulek Frigyes felépítette a középkori előképek nyomán tervezett Halászbástyát.



Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

Múzeum, kiállítás

Budapest, I. kerület, Fortuna utca 4 |  Térkép

Az 1784-ben kialakított, kései barokk stílusú épületben a Fortuna Szálló működött, ma a vendéglátást bemutató kiállítások otthona.



Vörös Sün fogadó

Épület, építmény

Budapest, I. kerület, Hess András tér 3 |  Térkép

Több középkori ház maradványának felhasználásával a XVIII.század végén épült az a kései barokk stílusú ház, melyben a Vörös Sün fogadó működött.



A Magyar Tudományos Akadémia irodaháza

Épület, építmény

Budapest, I. kerület, Úri utca 49 |  Térkép

A klarissza apácák által a XVIII. század második felében emelt kolostoregyüttesből F. A. Hillebrandt 1784-ig későbarokk stílusú középületet alakított ki, ahol országgyűléseket tartottak, a helytartótanács is itt működött. Ma a Magyar Tudományos Akadémia irodaháza.



Országos Műemlékvédelmi Hivatal

Műemlék

Budapest, I. kerület, Táncsics utca 1 |  Térkép

Több középkori lakóház romjain épült az a vári palota, amelynek mai megjelenése az 1774-ben a városbíró által végzett átalakítás eredménye. A kései barokk stílusú épület az Országos Műemlékvédelmi Hivatal székháza.



Hilton Szálló

Épület, építmény

Budapest, I. kerület, Hess András tér 1-3 |  Térkép

Helyén 1250 körül a domonkosok építették fel rendházukat, templomukat, melyeknek maradványai - kolostorkerengő, templom és torony - a mai épületben láthatók. Az egykori szentélyben Julianus és Gellért barátokra emlékező szoborcsoport áll. A szálló főhomlokzataként a XVIII. század végén, kései barokk stílusban emelt és a II. világháború pusztításaiban is megmaradt egykori jezsuita kollégium főfala szolgál. E mögé épült a modern, a budavári városképbe illő új szálloda.



Gótikus palota maradványai

Palota

Budapest, I. kerület, Országház utca 2 |  Térkép

Elegáns gótikus palota maradványai fedezhetők fel a mai megjelenésében klasszicista stílusú, 1800 körül kialakított polgárház udvarán.



Középkori lakóház

Épület, építmény

Budapest, I. kerület, Úri utca 31 |  Térkép

A Magyarországon oly ritka kétemeletes középkori lakóház alsó szintjei a XIV. század elején épültek, második emelete pedig 1440 körül, gótikus stílusban.



Mátyás-templom

Templom, kápolna

Budapest, I. kerület, Szentháromság tér  |  Térkép

Nagyboldogasszony tiszteletére emeltették Buda német polgárai a XIII. század második harmadában az északfrancia gótika stílusához igazodó kőfaragó műhellyel. 1309-ben itt koronázták meg az Anjou-házból származó Károly Róbertet. Fia, Nagy Lajos 1370 körül átépítette, bővítette és díszítette Bécsben és Prágában tanult mesterekkel. 1541 után mecsetként szolgáltatta törököket, 1686 után szerzetesi templomként működött. 1874-96 között Schulek Frigyes neogótikus stílusban átépítette, a barokk stílusú berendezés helyébe az átépítéshez igazodó új oltárokat, szószéket és más tárgyakat tervezett.



Szentháromság-oszlop

Emlékmű, szobor

Budapest, I. kerület, Szentháromság tér  |  Térkép

A XVIII. század elején Budán is pusztító pestisjárvány elmúltával, 1711-14 során emeltették a polgárok, hálájuk jeléül. A barokk szoborkompozíció mestere Ungleich Fülöp, a domborműveket Hörger Antal faragta.



Várkert kioszk

Épület, építmény

Budapest, I. kerület, Ybl Miklós tér  |  Térkép

Eredetileg a királyi palotát vízzel ellátó rendszer szivattyúgépháza volt. A neoreneszánsz köntösbe bújtatott épületet Ybl Miklós tervezte,1879-re készült el.



Orvostörténeti Múzeum

Múzeum, kiállítás

Budapest, I. kerület, Apród utca 1-3 |  Térkép

Semmelweis Ignác orvos szülőháza, ma az Orvostörténeti Múzeum otthona. A kései barokk stílusú épület az 1810-es tűzvész után épült.



Királyi Palota

Palota

Budapest, I. kerület, Várnegyed  |  Térkép

A kulturális (múzeumok, könyvtár, romkert) központként működő egykori királyi palota helyén a XIV. század közepétől épülő, gazdagodó gótikus-reneszánsz épületegyüttes állt, mely Nagy Lajos, Zsigmond és Mátyás király udvartartásának volt európai hírű otthona. A hódoltság után a romok fölé barokk palota épült a XVIII. század során, mely előbb az egyetem, majd a nádor otthona volt. A mai együttes Ybl Miklós és Hauszmann Alajos tervei szerint épült, 1903-ra készült el. A II. világháború utáni helyreállítás során sikerült részben feltárni és bemutatni a középkori palota védőműveit, gótikus lovagtermét, kápolnáját és díszítményeit.



Várkert bazár

Műemlék

Budapest, I. kerület, Lánchíd utca 5-8 |  Térkép

Az épületegyüttest - kertarchitektúrát - Ybl Miklós tervezte, 1882-ben készült el, neoreneszánsz stílusú.



Szarvas ház

Épület, építmény

Budapest, I. kerület, Szarvas tér 1 |  Térkép

A kései barokk stílusú épület az 1810-es tűzvész után nyerte el mai megjelenését.



Lőportár

Épület, építmény

Budapest, I. kerület, Táncsics utca  |  Térkép

Az egykori kaszárnya udvarán lévő XVIII. századi lőportár szolgált az első felelős miniszterelnökünk, Batthyány Lajos, Kossuth Lajos és Táncsics Mihály börtönéül 1848-49 során. A főépület közelében volt a Nagy-kúria, Nagy Lajos városi háza a XIV. század közepéről.



József-kaszárnya

Épület, építmény

Budapest, I. kerület, Táncsics utca 9 |  Térkép

Az egykori József-kaszárnya klasszicizáló kései barokk épület a XIX. század elejéről.



Szent Anna plébániatemplom

Templom, kápolna

Budapest, I. kerület, Batthyány tér 7 |  Térkép

A Vízivárosban áll, 1740-62 között épült Hamon Kristóf és Nepauer Máté irányításával érett barokk stílusban. A templom legfőbb díszét, a hatalmas főoltárt 1770 körül Bebo Károly tervezte és faragta a szobrokat.



Mária-szobor

Emlékmű, szobor

Budapest, I. kerület, Mária tér  |  Térkép

A Víziváros egyik terét díszítő szobor 1724-ből származik, barokk stílusú, Hörger Antal mintázta.



Barokk lakóház

Épület, építmény

Budapest, I. kerület, Táncsics utca 24 |  Térkép

Két XIV. századi épület felhasználásával született a barokk lakóház, mai formáját 1780-ban nyerte el. A főnézet érdekessége a copf díszítésű, török fejes kapuzat.



Zichy palota

Palota

Budapest, I. kerület, Táncsics utca 21-23 |  Térkép

A középkorban öt lakóház állt itt, a maradványok felhasználásával épült a XVIII. század derekán a szokatlan méretű barokk palota, mely a Zichyeké volt.



Hadtörténeti Múzeum

Múzeum, kiállítás

Budapest, I. kerület, Tóth Árpád sétány 40 |  Térkép

Klasszicista stílusban épült 1819-ben kaszárnya céljára. 1847-ben alakult ki mai megjelenése.



Középkori zsinagóga

Múzeum, kiállítás

Budapest, I. kerület, Táncsics utca 18 |  Térkép

Buda egyik középkori zsinagógája 1461-ben épült, maradványai - ma múzeumként bemutatva - láthatók a XVIII. századi házban.



Polgárház

Épület, építmény

Budapest, I. kerület, Bécsi kapu tér 8 |  Térkép

A tér nyugati oldalán álló polgárházak közül a klasszicista saroképületen középkori részletek és 1800 körül készült dekoratív festés látható.



Várszínház

Színház

Budapest, I. kerület, Színház utca 1-3 |  Térkép

Egykor a karmeliták temploma volt, s 1736-ra készült el. A rend feloszlatása után Kempelen Farkas 1787-ben a templomot színházzá alakította át, melyben 1790-ben tartották az első magyar nyelvű színielőadást.



Ferences székház

Épület, építmény

Budapest, I. kerület, Úri utca 53 |  Térkép

A Mária Magdolna templomot 1686 után birtokba vevő ferences szerzetesek 1741-ig építették fel székházukat.



Mária Magdolna templom

Templom, kápolna

Budapest, I. kerület, Kapisztrán tér  |  Térkép

Buda magyar ajkú lakossága építette korai gótikusstílusban a XIII. század hatvanas éveiben. A hódoltság idején előbb a protestánsok és a katolikusok használták, majd török dzsámi lett. Az 1686 után barokk stílusban átépített templom előbb a ferenceseké, majd a budai helyőrségé. A II. világháborúban azonban oly súlyosan megsérült, hogy csupán tornyát sikerült helyreállítani és falainak maradványait pedig romkertszerűen lehetett bemutatni.



Rudas Fürdő

Fürdő, gyógyfürdő

Budapest, I. kerület, Döbrentei tér 9 |  Térkép

Szokollu Musztafa pasa 1566-ban emelte, Zöldoszlopos fürdőnek nevezték ezidőben. A központi medence és környezete a török építészet jellegzetes elemeiből épült.



Citadella

Vár, várrom

Budapest, I. kerület, Gellért hegy  |  Térkép

Az 1848-49-es szabadságharc után az osztrákok építették a rebellis város ellenőrzésére. Kasselik Ferenc és Zitterbart Mátyás tervezte, 1854-re készült el és része volt egy országos erődrendszernek.



Tabáni plébániatemplom

Templom, kápolna

Budapest, I. kerület, Szarvas tér  |  Térkép

Egy török dzsámi helyén épült, 1765-re készült el. A mai templom, külsejét tekintve klasszicista jellegű, belsejét zömmel ampír stílusú berendezés díszíti.



Rác Fürdő

Fürdő, gyógyfürdő

Budapest, I. kerület, Hadnagy utca 8-10 |  Térkép

A XVI. századben emelt Rác Fürdő a Tabánban lakó rácokról kapta nevét, Kücsük Ilidzsaszinak (Kisfürdő) is nevezték. A Gellért-hegyből feltörő hévizekre épült fürdőt Ybl Miklós bővítette.



Polgárház

Épület, építmény

Budapest, I. kerület, Dísz tér 15 |  Térkép

A XVIII. században alakult ki e polgárház, emeleti szobáiban 1770 körül készült barokk falfestés látható.



Kapucinus templom és kolostor

Templom, kápolna

Budapest, I. kerület, Fő utca 32 |  Térkép

Helyén török dzsámi és fürdő állt, ezeket 1688-ban a rend megkapta. Az első templom 1849 tavaszán súlyosan megsérült és 1856 novemberében szentelték fel a Reitter Ferenc és Glaser Rudolf tervei szerint épült romantikus stílusú templomot. A templombelső sok értéket megőrzött a barokk korszakból: a főoltár, a mellékoltárok egy része a XVIII. századból származik.



Ülőfülkék

Épület, építmény

Budapest, I. kerület, Dísz tér 4-5 |  Térkép

Az épület helyén a középkorban két gótikus lakóház állt, az egyik kapualját díszítették azok az ülőfülkék, amelyek a budaváriak közül a legszebbek.



Batthyányi palota

Épület, építmény

Budapest, I. kerület, Dísz tér 3 |  Térkép

A Batthyányiak budavári palotája volt, középkori lakóházak felhasználásával alakították ki 1744-ben barokk stílusban.



Lakóház

Épület, építmény

Budapest, I. kerület, Fő utca 20 |  Térkép

A lakóház 1811-ben épült Kapisztory görög kereskedő részére. A földszinten lévő cukrászda ampír berendezése 1850 körül készült.



Sándor-palota

Palota

Budapest, I. kerület, Színház utca 1 |  Térkép

Gróf Sándor Vince építtette 1806-ban Ámon János és Pollack Mihály elképzelései szerint, a homlokzati domborműveket Anton Kirchmayer bajor szobrász faragta. 1867-1945 között a miniszterelnökség székháza volt a palota.



Alagút

Műemlék

Budapest, I. kerület, Clark Ádám tér  |  Térkép

A Lánchíd forgalmi szerepét bővítette, 1857-re készült el Adam Clark irányításával. A keleti bejárat mellett indul a sikló a várpalota északi bejáratához.



Karmeliták kolostora

Templom, kápolna

Budapest, I. kerület, Színház utca 5-11 |  Térkép

Helyén a ferencesek rendháza állt a középkorban, majd a budai pasa palotája épült ide. Ezek telkére 1736-ra készült el a karmeliták puritán, barokk stílusú rendháza.



Szent Ferenc sebei ferences templom

Templom, kápolna

Budapest, I. kerület, Fő utca 41-43 |  Térkép

1741-re készült el, pompásbarokk oltárai, falképei a XVIII. század derekán születtek. A kolostor, melyben később kórház is helyet kapott a XVIII. század második felében épült.